Сайт турнира http://kurskcup.ru
Name КУБОК КУРСКА 2017 (KURSK CUP 2017) - ЭТАП МИРОВОГО ТУРА
Tournament type Individual
Status Finished
Tournament added 10.11.2016
Country Russia
City Kursk
Address Спортивно-Концертный Комплекс (г.Курск, ул.Энгельса, 140 "Б")
Beginning of the registration 11.11.2016 00:00
Finishing of the registration 06.01.2017 10:00
Date of the tournament 07.01.2017
Participants 70

Stages
Name Status Duration Date and time Participants Schedule and results Tables
- 1 -
Квалификация Finished 1 Participants Schedule and results Tables
- 2 -
Division 1 Finished 1 Participants Schedule and results Tables
- 3 -
Division 2 Finished 1 Participants Schedule and results Tables
- 4 -
PLAY-OFF Finished 7 Participants Schedule and results Tables

Text versionFinal standings
Name Country City
1 Maxim Borisov Russia Saint Petersburg
2 Yanis Galuzo Russia Moscow
3 Alexey Zaharov Russia Moscow
4 Sergey Ivanov Russia Kursk
5 Arseniy Stolyarov Russia Moscow
6 Alexey Titov Russia Saint Petersburg
7 Mykhaylo Spivakovskyy Ukraine Одеса / Київ
8 Andrey Chaplygin Russia Kursk
9 Maxim Starkov Russia Kursk
10 Mykhaylo Shalomayev Ukraine Kharkiv
11 Dmitriy Petrov Russia Moscow
12 Sergey Patekhin Russia Kursk
13 Nikita Zholobov Russia Saint Petersburg
14 Denis Matveev Russia Kursk
15 Anton Umanskyy Ukraine Kiev
16 Alexandr Zaytsev Russia Moscow
17 Stanislav Lutay Russia Tula
18 Alexi Biorn Russia Saint Petersburg
19 Viacheslav Patekhin Russia Kursk
20 Dmitry Malygin Russia Saint Petersburg
21 Vitaly Skorobogatov Russia Saint Petersburg
22 Oleg Salamatov Russia Saint Petersburg
23 Yuriy Prostakov Russia Lyubertsy
24 Igor Novikov Russia Krasnodar
25 Dmytro Litvinyuk Ukraine Kropyvnytskyi
26 Viktoriya Noselivska Ukraine Kiev
27 Igor Zaporojets Ukraine Kiev
28 Eva Ozerova Russia Cherepovets
29 Artem Pankov Russia Kursk
30 Daniil Mushnikov Russia Saint Petersburg
31 Egor Stepanov Russia Saint Petersburg
32 Kirill Storchak Russia Saint Petersburg
33 Nazar Kondrashevskyy Ukraine Kiev
34 Artem Blinov Russia Saint Petersburg
35 Igor Scherbakov Russia Kursk
36 Yaroslav Mikryukov Russia Kotel’niki
37 Alexey Krinov Kazakhstan Aqtöbe
38 Aleksandr Tarakanov Kazakhstan Железнодорожный (РФ)
39 Nikita Pavlov Russia Saint Petersburg
40 Evgen Novikov Russia Krasnodar
41 Ryurik Gutiev Russia Sochi
42 Dmitriy Nabasov Russia Kursk
43 Georgiy Levashov Russia Saint Petersburg
44 Yuriy Aseev Russia Kursk
45 Andrei Kniaziuk Belarus Navapolatsk
46 Daniil Yurchenko Russia Armavir
47 Alexey Baranov Russia Moscow
48 Igor Martynenko Ukraine Kharkiv
49 Jevgeny Tsupko Israel
50 Aleksandr Nagornyy j. Russia Saint Petersburg
51 Yuriy Bondarenko Ukraine Kharkiv
52 Hanna Ivantsova Ukraine Kiev
53 Aleksandr Nagorniy Sr. Russia Saint Petersburg
54 Oleg Bublikov Russia Kursk
55 Ivan Veremeenko Russia Armavir
56 Konstantin Avdeev Russia Novosibirsk
57 Elena Stoljarova Russia Saint Petersburg
58 Olga Likova Russia Kursk
59 Andrey Glebov Russia Kursk
60 Lanita Gutieva Russia Sochi
61 Andrey Aseev Russia Kursk
62 Vladislav Chesnokov Russia Kursk
63 Alexey Naumenko Russia Kursk
64 Tamara Shalomayeva Ukraine Kharkiv
65 Galina Efimova Russia Saint Petersburg
66 Sergey Romanov Russia Kursk
67 Sergey Romanov Russia Kursk
68 Yuriy Popov Russia Moscow
69 Petr Bezrukov Russia Kursk
70 Pavel Bezrukov Russia Kursk